יחסי ציבורמאמרים

לימודי פיתוח תוכנה

תעשיית ההייטק בישראל נחשבת למנוע הצמיחה של המשק המקומי והיא מבטיחה יציבות כלכלית ומספקת עבודה לעשרות אלפי אנשים. תחום ההייטק ממשיך להתפתח ולהתקדם, ויש חברות רבות המגייסות עובדים חדשים, בתחומים שונים, למרות משבר הקורונה הגורם לפגיעה משמעותית בעסקים רבים.

צילום: FREEPIK

ישראלים רבים מעוניינים לעבוד בהייטק בגלל תנאי השכר המעולים, סביבת העבודה הצעירה והמאתגרת, אפשרויות הקידום, העניין הרב בעבודה ועוד. בהייטק זקוקים לתכנתים מוכשרים ויצירתיים ולמפתחי תוכנה ואפליקציות, ויש מחסור עצום גם באנשי פיתוח בתחום הסייבר ואבטחת המידע. לכן, לימודי פיתוח תוכנה נחשבים למבוקשים מאוד בשנים האחרונות, וגם אקדמאים ואנשי מקצוע מתחומים אחרים עוברים הסבות והכשרות מקצועיות כדי לעבוד בהייטק. כדי לעסוק בפיתוח תוכנה ואפליקציות יש ללמוד שפות תכנות שונות, לכן לפני ההרשמה ללימודים חשוב לעיין בסילבוס ולבדוק אילו שפות לומדים ומהן אפשרויות התעסוקה לבוגרים.

מה לומדים בהנדסת תוכנה?

תוכנית הלימודים להכשרת הנדסאי תוכנה כוללת קורסי יסוד ובסיס כמו מבוא למתמטיקה, סטטיסטיקה, אנגלית טכנית והכרות בסיסית עם SQL, HTML,  CSS וג'אווה סקריפט (JS). כמו כן, לומדים על מערכות הפעלה כמו לינוקס ווינדוס, רוכשים ידע מעמיק בשפות תכנות פופולריות ומבוקשות כמו פייתון, Node js, אנגולר, ג'אווה, C++, C#, רובי ועוד. בנוסף, במסגרת מסלול הלימודים להכשרת הנדסאי לפיתוח תוכנה רוכשים ידע מקיף בתקיפות והגנת סייבר, קריפטוגרפיה, תקשורת בסביבת סייבר, שרתים (צד לקוח וצד שרת), שרתי ענן, ראייה ממוחשבת ובינה מלאכותית.

במהלך הלימודים מתרגלים את החומר הנלמד, יש להגיש עבודות בזמן ולעבור בחינות שונות, כולל בחינות הסמכה חיצוניות כמו CISCO.

איך לבנות תוכנה?

כדי לבנות תוכנה חדשה מתחילים באפיון וניתוח מדויק של צורכי הלקוח ומאפייני קהל היעד, מכינים מסמך אפיון הכולל טבלאות, תרשימי זרימה, מסכים, שדות, נתוני קלט ועוד. בשלב הבא צוות הפיתוח מתחיל לפתח את הקוד הנדרש בהתאם למסמך האפיון, בשלב זה נעזרים בתשתיות קיימות לצורך פיתוח איכותי ומהיר יותר, ומתחילים בבדיקות QA במקביל להתקדמות הפיתוח של התוכנה, משלימים את הממשקים הנדרשים למשתמשים, מבצעים בקרה ובדיקות נוספות ולאחר הרצת התוכנה משחררים אותה ללקוח.

מה ההבדל בין הנדסת תוכנה למדעי המחשב?

הנדסת תוכנה הוא תחום שצמח והתפתח ממדעי המחשב. יש מספר הבדלים בין שני התחומים למרות קווי הדמיון הרבים ביניהם. ההבדל העיקרי הוא שלימודי הנדסת תוכנה נמשכים ארבע שנים לעומת שלוש שנים הנדרשות לקבלת תואר ראשון במדעי המחשב. הבדל משמעותי נוסף נעוץ בנושאי הלימוד, מאחר ובמדעי המחשב מתמקדים יותר בידע תיאורטי ועיוני, לעומת לימודי הנדסת תוכנה בהם משקיעים יותר בשפות תכנות ובתרגול מעשי בפיתוח.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי פיתוח תוכנה

תעשיית ההייטק זקוקה לאנשי פיתוח רבים, ויש שפע משרות פנויות גם בתחום הסייבר. אפשרויות התעסוקה לבוגרי פיתוח תכונה הן מגוונות וכוללות בין היתר את האפשרויות הבאות:

  • פיתוח תוכנה (תכנות) בחברות הייטק וסטארט-אפים.
  • פיתוח, בנייה וניהול אתרי אינטרנט.
  • פיתוח אפליקציות ל-WEB ולמובייל.
  • הגנת סייבר ואבטחת מידע.
  • ניהול רשתות תקשורת.
  • פיתוח וניהול בסיס נתונים.
  • בודקי תוכנה – QA.
  • תפקידי הדרכה והטמעת תוכנות ומערכות.

משך הלימודים והכשרות נוספות

משך הלימודים להכשרת הנדסאי תוכנה הוא שנתיים במסלול בוקר או שלוש שנים במסלול ערב. במסלול בוקר יש 4 מפגשים בשבוע, והלימודים נמשכים 4 סמסטרים. מסלול ערב מתאים בעיקר למועמדים העובדים במשרה מלאה או חלקית בשעות היום, יש שני מפגשים בשעות אחה"צ והערב ומפגש נוסף בימי שישי בבוקר.

כדאי לדעת כי בוגרי מסלול הלימודים מקבלים תעודת הנדסאי מוכרת ומוערכת מטעם מה"ט, ובנוסף הם מקבלים תעודה מקצועית מטעם CISCO לאחר השלמת קורסים כמו פייתון, לינוקס ו-CCNA.  כמו כן, הבוגרים זוכים לתעודה מקצועית ממיקרוסופט.

בוגרי המסלול יכולים להמשיך ללמוד באקדמיה כדי לקבל תואר ראשון במדעי המחשב והמתמטיקה, הם יכולים ללמוד גם מקצועות הנדסה לתואר ראשון או ללמוד במסלול דו חוגי לתואר ראשון משולב בתחומים כמו כלכלה, משטים וניהול משאבי אנוש.

 

הצג עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים דומים

Back to top button
 

חוסם פרסומות מופעל

כדי לעזור לנו בהוצאות האתר, עליך לבטל את חוסם הפרסומות בדומיין האתר